Американскиот Стејт Департмент започна истрага за серијата неразјаснети инциденти со кои се соочуваат нивните вработени на американско тло, дознава Си-Ен-Ен. Мистериозните напади врз американскиот персонал се слични на нападите врз вработените во американската амбасада во Куба пред неколку години. Тие пријавија симптоми како што се вртоглавица, исцрпеност, гадење, главоболка или тинитус.

Претставници на Министерството за одбрана ги известија за инцидентите членовите на Комитетот за вооружени служби во Сенатот и на Претставничкиот дом на почетокот на овој месец. Особено алармантно е што истрагата се обидува да открие како може да се случи таков мистериозен напад во ноември 2020 година во близина на Белата куќа, кога службеник на Советот за национална безбедност, според извори запознати со оваа тема, се разболел во близина на „Елипсата“ тревник во зградата на Пентагон. Друг официјален претставник на Белата куќа пријави сличен напад во 2019 година додека го шеташе своето куче недалеку од Вашингтон.

Официјалните лица наскоро започнале да го испитуваат, како што го нарекуваат, „Хаванскиот синдром“, збир на невообичаени симптоми што првпат ги регистрирале дипломатскиот и разузнавачкиот персонал во 2016 година година во Куба.

– Нема ништо што секретаријатот за одбрана го сфаќа посериозно од безбедноста, здравјето и благосостојбата на нашиот персонал кој служи низ целиот свет во одбраната на нашите вредности и слободи – изјави портпаролот на Пентагон.

– Сите проблеми се темелно разгледани и се преземаат соодветни мерки за да се намалат ризиците за нашиот персонал – вели тој.

Портпарол на Белата куќа изјави дека тие тесно соработуваат со одделенија и агенции за решавање на необјаснети здравствени инциденти и гарантирање на безбедноста на американците ширум светот.