Пет ирански танкери со нафта наводно пловат кон Венецуела и носат гориво за оваа латиноамериканската држава, објави „Ал-Маздар њуз“, повикувајќи се на информации од поморските служби.

Три танкери – Фортуна, Петунија и Форест, во моментот го преминуваат Атлантикот, а уште два (Факсон и Клавел) го преминуваат Средоземното Море.

Сепак, службата за мониторинг „Марин трафик“ укажува дека само еден од танкерите, Форест, се упатил кон Јужна Америка без да се наведе конкретната земја, додека другите допрва треба да ги објават своите целни пристаништа.Исто така, од информациите на системот за поморски мониторинг не е јасно каков товар носат.

Дури и ако танкерите се упатени кон Венецуела може да се соочат со проблеми затоа што САД неодамна распоредија тројца уништувачи и борбениот брод „УСС Детроит“ до Карипското Море. Морнарицата на САД би можела да ги пресретне танкерите ако добие таква наредба.

И Венецуела и САД се жртви на истите американските санкции, а особено е погодена нивната нафтена индустрија. Капацитетите за рафинирање на Венецуела се наводно преполовени од заедничкото влијание на санкциите и економската криза, што доведе до недостиг од гориво.

Американскиот специјален претставник за Венецуела, Елиот Абрамс, претходно тврдеше дека Техеран ги снабдува Каракас со опрема што е потребна за да ги рестартира рафинериите во земјата во замена за злато од резервите на Венецуела.

Иран ги критикуваше тврдењата како неосновани и ги осуди обидите на Вашингтон да ја уништи венецуелската економија и да го собори нејзиниот претседател Николас Мадуро. Техеран посочи дека обвинувањата служат само како изговор за нови санкции против двете држави.