Израелски воени авиони бомбардираа позиции на Хамас во Газа, како одговор на запаливи балони ослободени од палестинската енклава кои предизвикаа пожари во јужен Израел, соопшти израелската војска.

Засега нема извештаи за жртви во нападите, чии цели беа, како што објави армијата, фабрика за производство на оружје и лансирна рампа за ракети кои припаѓаат на Хамас, пренесува „Ројтерс“.

Откако стапи на сила прекинот на огнот во мај по 11-дневни борби меѓу Израел и Хамас, од Газа повремено се пуштаа балони со израелски пат кон Израел.

Палестинците велат дека сакаат да извршат притисок врз Израел да ги ублажи ограничувањата за Газа и да дозволи помош да стигне на територијата.