Фудбалерот на Тијанжин Аксел Витсел планира да го напушти кинескиот клуб во текот на летото. Дваесет и девет-годишниот белгиски репрезентативец ќе се приклучи на Борусија Дортмунд.

Следната недела, освојувачот на бронзениот медал од Светското првенство 2018 ќе помине медицински тестови во германскиот клуб.

Претходно, тој играше за Зенит, со кој стана шампион во Русија. Витсел премина во Тијанжин во 2017 година.

Неговиот договор со кинескиот клуб е до крајот на декември 2019 година.