Три намирници што го нарушуваат сонот

Нутриционистите посочија три намирници што никогаш не треба да се јадат пред спиење за да не се преоптовари дигестивниот систем и да не се влоши здравјето. Не е мал бројот на оние што сакаат да каснат нешто слатко пред спиење, а чоколадото секогаш е прво на листата на омилени слатки. Она што многумина го забораваат е дека содржи големо количество кофеин, кој има стресен ефект врз кардиоваскуларниот систем.
Исто така, експертите советуваат да не се јаде премногу зачинета храна неколку часа пред спиење. Овие намирници може да предизвикаат металоиди, што се влошува во моментот кога се става телото во хоризонтална положба. Покрај тоа, зачинетата храна е богата со хистамини, кои го попречуваат ноќниот одмор, бидејќи ја зголемуваат енергијата.
Дури и посно месо, како мисиркино или пилешко, треба да се избегнуваат пред спиење. Нутриционистите потсетуваат дека протеинот содржан во пилешкото месо го забрзува ослободувањето на енергија, а исто така посочуваат дека тоа е вообичаената грешка што ја прават сите што се борат со вишокот килограми. Невозможно е да изгубите тежина ако не спиете добро.