Фото: Пиксабеј

Во земјава денеска ќе преовладува променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен долж Повардарието. Минималните температури ќе се движат во интервал од четири до девет, а максималните ќе достигнат од 11 до 17 степени, прогнозира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во Скопје, променливо облачно и релативно топло време. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималните температури ќе се спуштат до осум, а максималните ќе достигнат до 17 степени.

До среда времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со умерен до краткотрајно засилен ветер од јужен правец. Во ноќта кон четврток ќе започнат врнежи од дожд кои во четврток се очекуваат да бидат наместа пообилни и проследени со засилен јужен ветер.