Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се интензивираат, информира УХМР.

Ќе дува слаб, во источните делови, умерен ветер од југоисточен првец. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 23 степени.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. Максималната температура ќе достигне до 19 степени.