фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на ковид-19: Скопје – 107, Битола – 16, Охрид – 11, Прилеп и Кавадарци – по 9, Велес, Струмица и Делчево – по 4, Гостивар, Кичево, Кочани и Крушево – по 3, Куманово, Штип, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 2, Тетово, Струга, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (195), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани се 207 оздравени пациенти од: Скопје – 117, Битола и Кавадарци – по 15, Охрид – 11, Струга – 7, Куманово – 6, Прилеп – 5, Велес – 4, Струмица, Кичево, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 3, Делчево, Гостивар, Штип, Валандово и Неготино – по 2, Радовиш и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица од Скопје (71г и 85г), двете лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид (83г), починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (3) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.974.520 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи изнесува 1.535

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје 144.160, активни 824
Куманово 16.578, активни 34
Битола 14.920, активни 167
Прилеп 14.044, активни 83
Тетово 13.425, активни 17
Кавадарци 10.547, активни 74
Велес 9.698, активни 22
Гостивар 9.544, активни 13
Охрид 8.785, активни 79
Струмица 8.018, активни 25
Штип 7.983, активни 15
Кичево 5.582, активни 31
Кочани 5.060, активни 13
Струга 4.703, активни 13
Гевгелија 4.385, активни 23
Неготино 3.662, активни 5
Ресен 2.692, активни 17
Свети Николе 2.619, активни 6
Радовиш 2.517, активни 8
Крива Паланка 2.412, активни 6
Делчево 1.959, активни 23
Дебар 1.673, активни 4
Берово 1.639, активни 2
Валандово 1.479, активни 3
Виница 1.383, активни 6
Пробиштип 1.266, активни 3
Богданци 1.018, активни 1
Кратово 961, активни 3
Крушево 927, активни 10
Демир Хисар 825, активни 0
Македонски Брод 736, активни 1
Демир Капија 588, активни 2
Македонска Каменица 524, активни 1
Пехчево 486, активни 1
Дојран 344, активни 0