Фото: Маја Јаневска-Илиева

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на новид-19: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп – 18, Штип – 16, Гостивар и Кочани – по 14, Струга – 12, Кичево и Гевгелија – по 11, Ресен – 7, Свети Николе и Берово – по 6, Радовиш, Делчево и Богданци – по 5, Крива Паланка – 4, Дебар – 3, Кратово и Македонски Брод – по 2, Валандово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.

Регистрирани сe 803 оздравени пациенти од: Скопје – 287, Тетово – 62, Прилеп – 59, Велес – 42, Куманово – 40, Гостивар – 38, Битола и Кавадарци – по 37, Охрид и Штип – по 22, Радовиш – 19, Гевгелија – 17, Струмица и Кочани – по 16, Крушево – 14, Кичево – 11, Неготино – 10, Берово и Демир Хисар – по 8, Дебар и Виница – по 6, Струга – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Ресен и Свети Николе – по 3, Богданци и Дојран – по 2, Крива Паланка, Делчево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани четири починати лица од: Охрид (94г), Битола (80г), Куманово (84г) и Штип (72г). Две лица се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30 јули до 3 август.

Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905