Фото: Фејсбук/Билал Касами

Уставните измени може да се направат оваа година, изјави лидерот на Беса и актуелен градоначалник на општина Тетово, Биљал Касами во синоќешното гостување во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

– Верувам дека уставните измени ќе се направат годинава. Која Влада ќе ги направи овие измени, тоа е друга тема. Можни се предвремени избори. Владата треба да прифати дека со оваа политика не може да се постигне мнозинство. Ако оваа влада е заинтересирана да ги направи уставните измени и да го продолжи патот кон ЕУ, мислам дека со договор на лидерите може да се обезбеди мнозинство за уставните измени – истакна Касами.

Тој најави најави и широк опозициски фронт пред избори.

Касами вели дека сега кога Алијанса за Албанците стана дел од Владата се отвара терен за опозицијата, конкретно сите албански гласачи со опозициско убедување, сега ќе се доближат до Беса.

– Освен тоа, големо е незадоволството и кај гласачите на ДУИ. Но не само тоа. И другите етнички заедници се целосно незадоволни од оваа Влада. Ние сакаме да им отвориме врата и на другите етнички заедници, на пример на Турците, Ромите, Бошњаците, и другит – вели Касами