Десницата се организира за два референдума во Хрватска

Хрватите деновиве можат да се потпишат на две иницијативи за спроведување референдум, кои се однесуваат на укинување на Истанбулската конвенција и за менување на...

Западот доставил план за Косово до Вучиќ

САД и западните земји доставиле план за решавање на косовскиот проблем до српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува „Блиц“. Весникот додава дека планот е подобар за...

Поранешниот американски генерал Весли Кларк во посета на Косово

Поранешниот врховен командант на НАТО во Европа, генерал Весли Карк, денеска ќе го посети Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Кларк, кој во 1999...

БиХ усвојува нови мерки под се поголем притисок на мигрантите

Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ најави дека властите ќе преземат се што можат за да ја контролираат мигрантската...

Заштитата на шумите и пошумувањето приоритет на соработаката на Кина со земјите од ЦИЕ

Шефовите на делегациите од Кина и 16-те земјите од Централна и Источна Европа (ЦИЕ) денеска во Белград го одржаа вториот состанок на високо ниво...

Мигрантите ја заобиколуваат Македонија, Хрватска се мобилизира

По добивањето на предупредување од Република Српска дека кон Босна и Херцеговина се приближуваат околу 120.000 мигранти, хрватската полиција се крена на нозе. Се...

Гојковиќ: Ќе ги докажеме последиците од бомбардирањето на НАТО

Претседателката на српското Собрание Маја Гојковиќ денеска изјави дека очекува до крајот на неделата да заврши собраниската расправата и пратениците да ја усвојат одлуката...

Во Бугарија се зголемуваат социјалните разлики

Социјалното раслојување во едно општество е добро на одредено ниво, но ако се помине тој праг, се создаваат тензии во земјата меѓу богатите и...

Поранешен министер во домашен притвор

На поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, му е одреден куќен притвор, соопшти обвинителството во Тирана. Тахири веќе седум месеци е...

Син на полициски функционер осомничен за убиство на милионерка

Полицијата во Котор распиша потерница по Арсеније Становиќ поради основано сомневање дека пред три дена во населбата Доброта во Котор брутално ја убил украинската...