„Македокс насекаде“ онлаjн

Единаесеттото издание на фестивалот „Македокс“ продолжува онлајн под мотото „Македокс насекаде“. Хибридното издание на фестивалот отвора можност филмовите да се гледаат не само за...

Треба да знаете што и зошто снимате пред да го притиснете копчето

Туе Стин Милер, консултант за документарци и критичар Тринаесеттото издание на „Македокс“ се фокусира на развојот на идеите во документарниот филм. За годинешната работилница за...

Објавена книгата „Заштита на историскиот град Пекинг“

„Македоника литера“ деновиве ја публикува книгата „Заштита на историскиот град Пекинг: клучни термини“, во превод од англиски на македонски јазик на Славчо Пеев. Оваа...

„Лукреција“ на Артемизија Џентилески продадена за 4,8 милиони евра

На аукција што неодамна во Париз ја организира аукцискаa куќа „Арткјуриал“, сликата „Лукреција“ на авторката Артемизија Џентилески е продадена за речиси пет милиони евра,...

Осмо издание на „Киненова“ Лех Мајевски, Дебора ван Дам и Дејан Дуковски во жирито

На осмото издание на МФФ „Киненова“ за најдобрите филмови ќе одлучува меѓународно жири во состав Лех Мајевски, поет, сликар, писател, режисер и визуелен уметник...

Ja vjeni dies

Второнаграден расказ на конкурсот на Фондот на холокаустот на Евреите на Македонија 10 март 1943 г., 16 часот и 45 минути, Битола Пораката дојде од Софија....

Фестивалски проекции на „Последните камбани“

Филмот „Последните камбани“, кој својата премиера ја имаше на Светскиот филмски фестивал во Монтреал и наедно ја освои првата награда за најдобар краток филм,...

Триесет години по смртта Мејплторп со изложба во „Гугенхајм“

Славниот музеј „Гугенхајм“ ги изложува делата на контроверзниот фотограф Роберт Мејплторп, а неговата љубов и муза, славната музичарка Пети Смит тврди дека баш тој...

Наместо наградата „тарнер“, помош за уметниците

„Тејт Британ“ го откажа доделувањето на годинашната награда „тарнер“ за современа уметност, а фондот од 100.000 фунти ќе биде поделен како помош на десет...

Објавена „Чудесната зима“ од Џоан Маргарит

„Чудесната зима“ од Џоан Маргарит е објавена како дел од новиот проект на издавачката куќа „Артконект“ со наслов „Пораки на надеж: инспиративна европска литература“,...