Народната банка апелира да не се користи готовина, плаќањето да се врши со картички

Заради заштита на јавното здравје и превенција од коронавирус, Нардоната банка апелира да се избегнува користење готовина и плаќањата да се вршат со платежни...

Хелсиншки комитет: Граѓаните телефонски ќе добиваат правна помош

Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека поради превенција од ширењето на вирусот КОВИД-19, согласно насоките дадени од страна на Министерството за здравство, бесплатната...

Од утре не возат автобусите на ЈСП до Средно Водно, не работи ни жичарницата

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека од утре, нема да сообраќаат трите автобуски линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б), а со...

Министерство за правда: Судењата да продолжат, но со зголемено ниво на претпазливост

Министерството за правда со цел зголемена заштита на странките во постапките, во ситуација на закана од коронавирусот, препорачува продолжување на судските постапки со зголемено...

Спасовски: Здравјето на граѓаните е пред сѐ и над сѐ, сите да се однесуваат...

Ситните политички поени нема да допринесат за здравјето и животот на граѓаните, рече техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по лидерската средба. Лидерите се договoриле дека...

Заев: Добро е што сите сме заедно кога е во прашање заштита на здравјето...

По средбата меѓу сите лидери на политичките партии, претседателот на СДСМ, Зоран Заев рече дека неговата партија наместо митинзи, кампањата ќе ја води преку...

Села: Здравствениот систем не е менаџиран како што треба

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците, излезе со најоптимистичка порака по завршувањето на лидерската средба во Владата. - Оваа ситуација ќе помине како и...

Мицкоски: Предизборната кампања ќе се води без митинзи

По лидерската средба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека биле повикани во Владата каде ги запознале со мерките кои се преземени поради епидемијата...

Ангеловска: Буџетот на Здравство е навистина добро скроен и може да издржи дополнителни потреби

Буџетот е во добра состојба, ликвиден и ги сервисира потребите. Буџетот на Министерството за здравство е навистина добро скроен за да може да издржи...

Општина Прилеп со превентивни мерки против коронавирусот

Советот на општина Прилеп на денешната 41 седница донесе локални мерки и препораки за заштита од пандемијата на населението од корона вирусот, со што...