Заштитната маска, дистанцата и хигиената се клучни во борбата со ковид-19

Министерството за здравство повторно упатува апел до сите граѓани за почитување на мерките за заштита од коронавирусот. Носењето на заштитна маска, одржувањето на физичка дистанца...

Препораки за пациенти со бубрежни заболувања, дијализа и трансплантиран бубрег

Коронавирусот може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран бубрег. За таа...

Филипче: Славите да се одбележат само со најблиските и без групирања

Министерот за здравство Венко Филипче апелира славите и празниците кои се пред нас, годинава да ги прославиме само со најблиските и да нема групирања...

Почитувањето на мерките би можело да го спречи вториот бран

Експертите од германскиот Државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ сметаат дека вториот бран на ширење на коронавирус може да се спречи со дисциплинирано однесување на...

Приказни од самоизолациjа

Изминатите месеци низ страниците на „Нова Македонија“ продефилираа голем број личности со свои видувања за тоа како ги минуваат деновите во самоизолација. Сите тие...

Приказни од самоизолациjа

Правилен фокус на љубов, почит, позитивна енергија Веројатно најголемиот предизвик досега што го памети мојата генерација е моменталнава глобална состојба, каде што на испит се...

Уметничка герила – собни папучи на плоштадот во Скопје со порака „Седете дома“

Големи собни папучи се поставени на плоштадот во Скопје со порака „Седете дома“. Уметничката акција „Седете дома“ е наменета да им помогне на граѓаните да...

АХВ со совети како да се приготвува храната во домовите

Во услови кога поради воведените мерки од Владата за справување со вирусот ковид-19, поголемиот дел од граѓаните се дома и подготвуваат храна во домашни...

Нема докази дека коронавирусот се пренесува преку прехранбени производи

Моментно нема докази дека коронавирусот се пренесува преку прехранбени производи. Најголем ризик, кога станува збор за ковид-19 и намирниците е метежот од други луѓе...

Приказни од самоизолациjа

Во изолацијата се дружам со четката и боите Изолацијата ми го смени животот. Многу работи станаа поинакви. Ми се смени начинот на дружење, ми се...