Излекуван е првозаразениот пациент со коронавирус во Хрватска

Двајцата браќа близнаци, кои први биле заразени во Хрватска од коронавирус, оздравеле. Првозаболениот со брза помош денеска ја напушта болницата, јавија хрватските медиуми. Неговиот брат беше...

Во Србија регистрирани уште четири нови случаи на коронавирус

Во Србија вечерва се регистрирани уште четири нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува 35, покажуваат најновите...

Турција го потврди петтиот случај на коронавирус

Уште три случаи на инфекција со коронавирус се потврдени денеска во Турција, со што вкупниот број заразени е петмина. - По првите два случаја, потврдивме...

Заразено дете во Хрватска, цела градинка во паника

Градските власти во Загреб соопштија дека со коронавирус е заразено дете кое одело во градинка. - Потврдено е дека со вирусот е заразено едно дете...

Првите две лица со коронавирус регистрирани и во Косово

Во Косово се регистрирани првите два случаја на заразени од коронавирус. Станува збор за 20-годишна италијанска државјанка и 77-годишен косовски државјанин. Премиерот Албин Курти на...

Грција го активира планот за вонредни состојби „Артемис“ 

Грчката влада го активира својот доверлив план „Артемис“ за борба против вирусот ковид-19, кој вклучува мобилизација на армијата, со два нови оперативни центри координирани...

Превентивата ги затвора границите

Привремено затворање на граничните премини и прекин на воздушниот сообраќај се дел од превентивните мерки за заштита од ширењето на вирусот, кои ги спроведуваат...

Доброволното тестирање во Грција чини од 120 до 300 евра

Цената на доброволно тестирање на коронавирус во Грција почнува од 120 евра не сметајќи ги трошоците за лекарски прегледи, и достигнува 300 евра, вклучително...

Во Хрватска нови случаи на заболени од коронавирус

Пет нови нови случаи на коронавирус се потврдени денес во Хрватска. Министерот за здравство, Вили Берош, рече дека од нив, тројца имале близок контакт со...

Заштитни мерки и за новинарите во владиниот прес-центар

Откако министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше за нов сет  мерки во однос на заштитата од коронавирусот, чекори за претпазливост се преземаат и...