Црна Гора ги затвори границите

Со цел да се заштити од коронавирус, Црна Гора воведе нови привремени мерки, кои вклучуваат, меѓу другото, и затворање на границите за странците. Исто...

Србија прогласи вонредна состојба

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на вонредна прес-конференција изјави дека поради влошената состојба со коронавирусот, се прогласува вонредна состојба на целата територија на Србија, а...

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Грчката влада објави дека ги затвора границите на земјата со Албанија и Македонија и ги прекинува фериботските врски со Италија, со цел да се...

Карантин за над 10.000 луѓе во Турција кои допатувале од Медина

Во карантин се над 10.000 турски граѓани кои синоќа се вратиле во Турција од верски настан во Медина во Саудиска Арабија и пристигнале на...

Хрватска со мерки за контрола на цените на производите

Владата на Храватска синоќа на телефонска седница донесе одлука за вонредни мерки за итна контрола на цените за одредени производи, меѓу кои и основни...

Вучиќ ќе донесе одлука за вонредна состојба или поголема улога на војската поради коронавирусот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се обрати пред јавноста вечерва во 20 часот каде ќе соопшти дали во земјата ќе се зголеми улогата...

Во Косово потврден трет случај на коронавирус

Косово потврди трет случај на заразен со коронавирус. Како што информираа властите, станува збор за роднина на пациентка од Стубл, кај Витина, за која вчера беше...

Вучиќ ѝ порача на дијаспората: Не доаѓајте, тоа би било нашиот крај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја повика српската дијаспора да не доаѓа за време на велигденските празници како превенција од ширењето на коронавирусот. Вучиќ рекол...

Како се бори Европа со ковид-19?

Како што бројките на заболени и починати лица од коронавирусот секојдневно се менуваат, односно растат, така и секоја од европските земји, на дневна основа,...

Хрватска научничка на чекор до лек за коронавирусот

Ангел Митревски, наш специјален известувач од Сплит Вчера во 15 часот, пред новинарите во Сплит, Хрватска, обраќање имаше докторката Тинка Видовиќ, 30-годишна сплиќанка за која се...