Забележани први два случаи на коронавирус во Црна Гора

Премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција објави дека има два случаи на  заразени од коронавирус. Станува збор за две жени родени во 1948 и 1973...

Чулев: Спречени 14 обиди за напуштање на Дебар и Центар Жупа без дозвола

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, на прес-конференција извести дека имало 14 обиди за напуштање на кризното подрачје во Дебар и Центар Жупа...

Зголемувањето на бројот на заболени поттикнува дополнителни мерки во Бугарија

Во Бугарија заразени се 67 лица со коронавирус, од кои пет се новозаболени во период од 24 часа. Ова го истакна раководителот на Централниот...

Петнаесет години затвор за оние кои намерно ја шират заразата во Словенија

Во Словенија, каде над 250 лица се заразени со коронавирусот, се преземаат сериозни мерки за борба против инфекцијата, така што секој угостител, трговец или...

Турција ги укина масовните молитви во џамиите додека не помине ризикот од коронавирусот

Турција ги укина масовните молитви во џамиите додека не помине ризикот од коронавирусот, соопшти денеска првиот човек на туркиот верски директорат, Али Ербас. Обраќајќи се...

Брнабиќ: Поразувачка недисциплина и отсуство на солидарност меѓу луѓето

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска објави дека владата ќе треба да донесе некои непопуларни мерки, бидејќи се соочува со фактот дека не се...

Косово прогласи вонредна состојба во јавното здравство

Косовската влада синоќа го прифати барањето на косовскиот министер за здравство Арбен Витиа и прогласи вонредна состојба во јавното здравство заради коронавирусот, соопшти косовската...

Над 300 заразени со коронавирус во Грција

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис ќе разговара со опозицискиот лидер, Алексис Ципрас, попладнево преку видео-врска, а со цел да се зајакне пораката на владата „Остани...

Во Србија 55 случаи на коронавирус, во Хрватска 56

Во Србија денеска се регистрирани седум нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени се искачи на 55. До утрово во 8...

Словенија ja забрани продажбата на заштитна опрема

Словенечката влада воведе забрана на продажбата на заштитна опрема за да обезбеди доволно снабдување со маски за лице, санитарна и заштитна облека за здравствениот...