Ознака: Србија-Косово

Борел најави нов дијалог меѓу Србија и Косово на 14 септември...

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност Жозеп Борел изјави дека на 14 септември во Брисел ќе се одржи нова рунда разговори...

Курти: Косово и Србија имаат договор што мора да го применат

Косово и Србија имаат договор за нормализација на односите што мора да го спроведат, изјави косовскиот премиер Албин Курти на конференцијата „Европска Хрватска: ретроспектива...

Вон Крамон: Косовската влада ризикува со маневрирањата на северот

Известувачката за Косово во Европскиот парламент (ЕП), Виола вон Крамон ги повика косовските власти да ги повлечат специјалните единици на полицијата од северот на...

Ескобар: Без Македонија немаше да се постигне договорот Србија-Косово

Специјалниот пратеник на американскиот Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, кој беше во посета на Тирана, во интервју за Топ чанел, како историски...

Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни...

Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Јозеп Борел денеска изјави дека постигнатиот договор во Охрид ќе биде составен дел од европскиот...

Србија е во паника, на Косово го сака она што РС...

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека властите во Белград, а не Србите од Косово, бараат итно формирање на заедница на општини со српско мнозинство,...

Обелоденета содржината на германско-францускиот предлог за решавање на односите меѓу Србија...

Во јавноста излезе германско-францускиот договор, кој предвидува конечно решавање на односите меѓу Белград и Приштина. Меѓу другото, овој договор предвидува Србија и Косово да...