Ознака: нуклеарна електрана

Откриено радиоактивно истекување во француската електрана Сиво

Француската ЕДФ минатата среда откри радиоактивно истекување во примарното коло за ладење во нуклеарната централа Сиво, објави компанијата, додавајќи дека нема безбедносен ризик. Истекувањето се...

Шансите за експлозија во „Запорожје“ се мали, но да стрелате ракети...

Експерт за „Гардијан“ Експертите сметаат дека нуклеарната електрана „Запорожје“ каде што утринава изби пожар по борбените дејствија, е побезбедна во однос на „Чернобил“ каде што...