Ознака: Најсреќниот човек на светот

Светска кинодистрибуција на „Најсреќниот човек на светот“

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот, по светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција и Торонто...

Македонскиот филм, за жал, не е на листата

Академијата ја објави проширената листа на кандидати за „оскар“ Во пресрет на 95-то доделување на престижната награда, Американската академија за филмски уметности и науки ја...

Концептот на простувањето е единствен начин да се справиме со траумата

Елма ни беше важно да ја разбереме психата кај негативецот, на оној што пукал и убил, не за да го одoбриме тоа, туку за...

„Најсреќниот човек на светот“ ќе има македонска премиера на 27 октомври

На 27 октомври во кино „Милениум“ во Скопје премиерно ќе се прикажува филмот „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска. Овој...

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска e македонски кандидат за...

„Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм. Одлуката денеска ја...

„Најсреќниот човек на светот“ прв македонски филм со премиера во Венеција...

Македонскиот игран филм „Најсреќниот човек на светот“ на Теона С. Митевска е селектиран во програмата Хоризонти на филмскиот фестивал во Венеција, информираат од Агенцијата...