Ознака: Мариупол

Русија се налути на Турција поради ослободувањето и враќањето на командантите...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се врати од посетата на Турција и со себе донесе пет поранешни команданти на Азов од Мариупол, и покрај договорот...

Путин испрати пркосна порака со посетата на симболот на украинскиот отпор

Рускиот претседател Владимир Путин имаше ненадејна посета на Мариупол, што е негово прво патување на територија освоена од руските сили во текот на војната...

Путин во обиколка на делови на Украина: Со хеликоптер стаса во...

Рускиот претседател Владимир Путин го посети разурнатиот град Мариупол во рамки на ненадејната обиколка на окупираните делови на Украина. Новински агенции објавија видео за кое...

Три писма со порака од разурнатите Скопје, Сараево и Мариупол

Дали воопшто некој го слуша овој крик на обичниот човек фатен во стапицата на големите сили? Секоја катастрофа, природна, воена или политичка, мора да...

Во Мариупол има епидемија на колера и дизентерија, тврдат тамошните власти

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и...

Пушилин: На воените заробеници од „Азовстал“ ќе им се суди на...

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на воените...

Верешчук: Заврши евакуацијата на жените, децата и старите лица од челичарницата...

Жените, децата и постарите лица се целосно евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, која е под опсада на руските сили, соопшти денеска...

Зеленски: Течат преговори за спасување борци од челичарницата „Азовстал“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во тек се дипломатски обиди да се спасат преостанатите украински борци од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол,...

Русија најави тридневен прекин на огнот во Мариупол, Украина тврди оти...

Русија денеска објави тридневен прекин на огнот со цел да се евакуираат цивилите кои се уште се наоѓаат во фабриката за челик Азовстал во...

Руската војска за утре најави хуманитарен коридор од Азовстал

Руската војска вечерва најави дека утре ќе отвори хуманитарен коридор од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Коридорот ќе биде отворен три дена,...