Ознака: Македонија во ЕУ

Академиците дебатираа за подобра подготовка на земјава за претстојните фази од...

Научна и аргументирана дебата, надвор од партиската политика, која треба да и помогне на земјава подобро да се подготви за претстојните фази од евроинтеграцискиот...

Не сме целосно подготвени за европскиот пазар, имаме сериозни проблеми со...

Продуктивноста и конкурентноста се две области во кои имаме многу сериозни проблеми на патот кон ЕУ и ако земјава утре влезе на заедничкиот пазар,...

Османи: Суштинските причини за отпор кон уставните измени се веќе надминати,...

Уставните измени се неопходни за да се фати чекорот во овој исклучително важен историски момент и не смееме да ја пропуштиме шансата. Едвај успеавме...

Иницијативата за промена на начинот на носење одлуки во ЕУ се...

Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар денеска во Скопје изјави дека според нејзините сознанија иницијативата која ја покренаа седум земји-членки на Европската Унија, меѓу кои...

Пирц Мусар: Неопходно е да се донесат уставните измени, чекањето не...

Очекувам процесот на пристапување на Северна Македонија во Европската Унија да продолжи без дополнителни одлагања. Неопходно е да се направи уште еден важен чекор...

Пендаровски: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за одложено дејство на уставните измени е...

Се случува промена во генералната слика во однос на уставните измени, со оглед на тоа што главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, претходно воопшто не сакаше...

СДСМ: Прифаќањето на уставните измени од страна на ВМРО-ДПМНЕ е добра...

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ ја прифати подадената рака. Промената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќање на уставните измени и учество во широка Влада за...

Мицкоски: Нудам три датуми за избори оваа есен или широка влада,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во Тема на денот во централниот дневник на ТВ Сител вели дека на вчерашната...

Битиќи: Мицкоски може да се коцка со сопствената, но не и...

Мицкоски може да се коцка со сопствената, но не и со македонската иднина. Ние тоа нема да му го дозволиме, истакнува во објава на...

Гир: Доколку нема уставни измени, тоа значи дека ќе ја пропуштите...

Вратата на Македонија кон Европската Унија е отворена доколку се воведат уставните промени. Така државата ќе премине на следниот чекор, истакна амбасадорот на ЕУ...