Ознака: Каталин Новак

Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може Унгарија, земја членка на...

Пендаровски со највисоки државни почести ја пречека унгарската претседателка

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека унгарската претседателка Каталин Новак. Според агендата, Пендаровски и Новак ќе одржат тет-а-тет средба,...

Пендаровски – Новак: Македонија и Унгарија одржуваат одлични билатерални релации

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на 5. издание на Парискиот мировен форум, оствари средба со претседателката на Унгарија, Каталин Новак. На средбата, како што информираат...

Каталин Новак избрана за претседател на Унгарија

Унгарскиот парламент денеска ја избра Каталин Новак од владејачката партија Фидес за нов шеф на државата, со што стана првата жена избрана на таа...