Ознака: Христијан Пендиков

Пендиков кажа дека го тепале и навредувале на национална основа, адвокатот...

Со сослушување на оштетениот Христијан Пендиков, секретар на сега згаснатиот бугарски културен клуб во Охрид, денеска во Основниот суд во Охрид продолжи судењето против...

Бугарско државјанство за Пендиков со највисоки државни почести

Утре на свечена церемонија во Бугарија ќе му биде врачено бугарско државјанство на Христијан Пендиков. Документите ќе му ги врачи потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова,...

Адвокатот на напаѓачот негира дека Пендиков бил тепан оти е Бугарин:...

Адвокатот Димитрија Цобоски кој го застапува Илија Спасески кој е обвинет дека поради национализам го натепал Христијан Пендиков кој се произнесува како Бугарин, тврди...

Одложено судењето за нападот врз Пендиков, одбраната ги побара снимките од...

Рочиштето за претепувањето на Христијан Пендиков се одложи по 20 минути од почетокот, а по барање на адвокатите на обвинетиот Илија Спасески. Тие пред...

Почнува судењето за нападот врз Пендиков – на обвинетиот ќе му...

Во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото рочиште против напаѓачот над секретарот на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков. Судскиот процес...

Сонувам да се вратиме во Македонија и да кажам дека сум...

Христијан Пендиков зборуваше за нападот врз него во Охрид, во интервју за бугарската телевизија БТВ, пренесува „Макфакс“. Тој се пожали дека се соочува со...

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Кристијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. Тој рече дека министерството за надворешни работи ќе му...

Не е цел само да се преземаат мерки за случајот со...

МВР и сите други институции ги презедоа сите мерки виновниците во случајот со нападот врз Христијан Пендиков во Охрид да бидат изведени пред лицето...

Бугарското Собрание ќе расправа за Македонија по нападот врз секретарот на...

Народното собрание на Бугарија денеска на седница треба да расправа за односите со Македонија и како што е најавено, последниот физичкиот напад врз бугарски...

Да го прекинеме циклусот на провокации од двете страни, порача Османи...

Мора да го прекинеме овој циклус на провокации и насилство од двете страни, и да ја наметнеме нашата позитивна агенда која двете влади се...