Ознака: Грковска

Досега не е добиен доказ за користење службени возила во партиски...

Кога има докази дека е прекршен Етичкиот кодекс е постапено, досега не е добиен доказ, одговори вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска...

Од март сите инспекторати ќе бидат вклучени во Е-инспектор, истакна Грковска

Во Информацискиот систем за инспекциски надзор, Е- инспектор, од март ќе бидат приклучени сите инспекторати, за кои е надлежен Инспекцискиот совет на Република Северна...

Грковска очекува и се надева дека црната листа на САД ќе...

Вицепремиерката задолжена за политики на добро владеење Славица Грковска, по разговорите во Одделот за правда на САД во Вашингтон, изјави дека очекува американската црна...

Грковска: Нема да може да бидат функционери оние на црните листи...

Во вечерашното гостување на телевизија Сител, заменичката на претседаталот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, најави дека покренала иницијатива во...

Грковска: Неопходна е поголема одговорност на финансиските друштва и поголема контрола...

Неопходен е координиран и ефикасен пристап на сите надлежни институции, но и зголемена одговорност за финансиските друштва со цел да се спречат сите можности...

Грковска: ОЛАФ се задоволни од соработката со нашите институции

Вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска денеска во Собранието на седницата посветена на пратенички прашања, рече дека на средбата во Брисел со...

Државна комисија за спречување на корупцијата изненадена од реакцијата на Грковска

Изненадени сме од реакцијата на Кабинетот на вицепремиерката Грковска, за паушални и неосновани обвинувања, дотолку повеќе што во однос на предметот за градоначалникот на...

Справувањето со корупцијата е невозможно без јакнење на интегритетот, порача Грковска

Владеењето на правото, независноста на правосудството, доследната и неселективна борба против криминалот и корупцијата со широка и обврзувачка транспарентност – се меѓу стратешките програмски...

ДКСК ќе ѝ укаже на Грковска дека вицепремиерот Груби ги користел...

Поради докази дека вицепремиерот Артан Груби ги користел службените простории на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците за партиски цели, Државната комисија...

Немање интегритет, непотизам и кронизам при вработувања, неказнување при корупција –...

Слаба реализација на Националната стратегија против корупцијата, институциите не се доволно посветени Само 10 проценти од планираните активности од Акцискиот план од Националната стратегија за...