Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26125)

Црквата „Св. Ѓорѓи“ има извонредно значење за македонската преродба

Во месноста Прцорек образованието се одвивало уште од 18 век, водено од калуѓер и калуѓерка. Според тврдењето на градските историчари, во 1857 година оваа...

Климатска акција на Школка

На 25 мај, на Школка, во Градскиот парк - Скопје, ќе се одржи настан на кој ќе можат да се слушнат говори од истражувачи...

Зошто во менито за фитнес има јаткасти плодови иако се калорични?

Здрава храна И покрај тоа што можеби изгледаат како непријатели на витата линија поради нивната висока калорична вредност, јаткастите плодови заземаат престижно место во фитнес-менијата...

Светот сѐ повеќе гради термоцентрали на јаглен

Глобалниот капацитет за производство на електрична енергија во термоцентралите на јаглен се зголеми во 2023 година, со најсилна стапка во последните седум години, поттикнат...

Специјалитети за љубителите на зачинета и лута храна

Некои од најлутите пиперки во светот, всушност, се дел од традиционалните рецепти на одредени земји, пишува Си-ен-ен. Пикантни специјалитети на оваа листа се: џерк...

Кавалот како звучен архетип на македонската душа

Кон „Кавалот во Македонија“ на Драган Даутовски, издание на „Матица“ Скопје, 2024 г. Рецензија Пред неколку години Драган Даутовски ја објави неговата книга „Тамбурата во Македонија“,...

„Македокс“ објави повик за „Докуникулци 2024“

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ е во потрага по шестата генерација „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат...

Трето европско финале за Баер Леверкузен, а прво за Аталанта

Баер Леверкузен, кој е непоразен на 51 меч во сите натпреварувања сезонава (42 победи, девет нерешени), а 12 од нив се во ЛЕ (девет...

Крлежи демнат од зелените површини

Скопје е град што има зеленила, тревни површини, но изобилува и со излетнички места и локации за рекреација на граѓаните. Но, внимавајте! Сезоната на...

Ретроспективна изложба на Драган Верговски-Алпи

Вториот квартал од програмските содржини на Националната галерија за 2024 поддржани од Министерството за култура, на сцена ја донесува ретроспективната изложба на Драган Верговски–Алпи,...