Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26076)

Втор концерт на оркестарската верзија на „Македонисимо“

Закажан е втор концерт со македонската премиера на оркестарската верзија на „Македонисимо“ на „Симон Трпчески и пријателите“, на почетокот на првото издание на интернационалниот...

Камбана

Тие гредите што ги донесе од твоето село, уште ги чуваш или ги фрли, ме праша Петре, колега и долгогодишен пријател. Не, не ги...

Содржи ли ова законско решение доволно алатки за да ги даде...

„Нова Македонија“ разговараше со неколку соговорници упатени во оваа проблематика, со цел да објаснат дали законот е правилно поставен и дали се очекува да...

„Главна цел ќе ни биде опстанокот во зоната“

Најсилен е составот на Хрватска, во чии редови играат Дона Векиќ (34-та на ВТА-листата) и Петра Мартиќ (60-та). Следува Египет, кој, исто така, има...

Меѓу себе ќе играат САД и Србија, односно Германија и Франција

На турнирот за кошаркарки во групата Ц се олимпискиот и светски првак САД, континенталните прваци Белгија и Јапонија, како и Германија КОШАРКА - ЖДРЕПКА ЗА...

Македонија опашана со небезбедни државни граници?!

Конфликтот во 2001 година и настаните во Диво Насеље во мај 2015 година говорат дека кога не се обезбедуваат добро државните граници, тогаш не...

Македонија денеска ќе ги дознае ривалите за пласман на ЕП 2026

Црвено-жолтите се во вториот, од вкупно четири барабани, заедно со Полска, Чешка, Србија, Црна Гора, Австрија, Грција и Фарските Острови и со овие репрезентации...

Воскреснувањето на Лазар Колишевски

Колишевски бил еден од ретките југословенски револуционери што имале храброст да му се спротивстават за некои јазични ставови на Ј.Б. Тито. Во дискусија за...

Време е за промени!

Веројатно главната критика од политичките ривали ќе биде дека ВМРО-ДПМНЕ не може да донесе промени, бидејќи самото ВМРО-ДПМНЕ не е променето. За да се...

Чудесна мешавина од смокви и маслиново масло

Здрава храна Комбинацијата од смокви и маслиново масло е лековита и може да ги отстрани бактериите од цревата, да го спречи нивното размножување, а исто...