Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26060)

Пет едноставни совети за подолг животен век

Медицински совет Животниот век на еден човек во голема мера зависи од неговите навики, а не само од гените. Издвојуваме пет едноставни совети што ќе...

Принцот Хари нема право на постојана полициска придружба додека е...

Принцот Хари го загуби случајот што го поведе против властите во Вишиот суд на Обединетото Кралство за нивото на полициска заштита што ја добива...

„Култура Бета“ го организира второто издание на „Клинци“

Неформалната организација за афирмација на младинската култура по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, каде што ќе се претстават четворица млади автори и...

Прашања што не треба да им ги поставувате на Гугл...

Постојат прашања и дилеми што е подобро да ги решите сами наместо да ги прашувате гласовните дигитални асистенти, како што се Гугл асистент, Алекса...

Проекции на филмови по повод 60-годишнината од смртта на...

По повод 60 години од смртта на Милтон Манаки, на 5 март во киносалата на Кинотеката ќе се прикажува документарниот филм „Манаки - приказна...

Како побрзо да заспиете Консумирање ф’стаци против несоница

Дали често посегнувате по апчиња за спиење или додатоци со мелатонин и како побрзо да заспиете без додатоци? Одговорот е - јадете храна што...

Приведени шест лица поради поврзаност со терористичка група

Грција Медиумите во Грција известуваат дека антитерористичките единици во Грција уапсија шест лица по полициска акција во Атина во врска со терористичка група што ја...

Модерни сообраќајници за динамичен економски раст

За нови автопатски делници годинава ќе се потрошат 174 милиони евра, а за веќе изградените ќе се инвестираат дополнителни 60,5 милиони евра. Приходите од...

Странски директни инвестиции од над 4,5 милијарди евра!

Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, неодамна изјави дека е задоволен од приливот на странски директни инвестиции (СДИ), кои лани изнесувале 4,5 милијарди евра, а...

Стоп за неразумниот извоз на суровини, старт на проектите за подобрување...

Земјите од југот или т.н. држави во развој воведуваат забрани заради заштита на своите суровини, не дозволувајќи т.н. модерна експлоатација од страна на западните...