Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25983)

Страхил Петровски: Ова е изложба за вредностите, слободата, напредокот,...

Изложбата „Фрагментирани реалности“ на Страхил Петровски е отворена во салонот Империјал 1 и салонот Империјал 2 во КИЦ. Кураторка на проектот е Маја Чанкуловска...

Премиера на „Пикник на фронтот“ во Драмски театар

Премиерата на претставата „Пикник на фронтот“ ќе се одржи утревечер, во 20 часот, во Драмскиот театар - Скопје. Претставата е работена по текст на...

Документарци посветени на културното и духовното наследство

Почна фестивалот „Богородичен покров“ Осмиот меѓународен филмски фестивал за културни, духовни и хумани вредности „Богородичен покров“, кој е единствен од ваков жанр во нашата држава,...

Бил Гејтс: Луѓето би можеле да работат само три дена во...

Мултимилијардерот Бил Гејтс верува дека брзиот напредок на вештачката интелигенција ќе им овозможи на луѓето да ја намалат работната недела на само три дена,...

Негативната страна на напорните вежби

Неодамнешните истражувања сугерираат дека интензивното вежбање може да го загрози имунолошкиот систем. Тоа откритие е засновано на студија што опфати повеќе од 4.700 молекули...

Изложбата „Париски рефлексии“ отворена во Битола

Со поддршка на Францускиот културен центар во Скопје, француската амбасада, Француската алијанса и почесниот конзул на Франција, во Офицерскиот дом во Битола е отворена...

Сега е време за зајакнување на имунитетот

Со доаѓањето на есента и смирувањето на летните горештини, пристигнуваат прекрасни слики од шарени лисја, топлина во домовите и пријатни прошетки по паркови. Сепак,...

Повторна средба со творештвото на Ацо Шопов

Во преполната сала на Кинотеката беше одбележана годишнината од раѓањето на Ацо Шопов со настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“, а неговиот лик и неговото...

Исток Надземна и подземна војна

Во воената терминологија постои терминот „тунелска војна“ и тој е дел од воената историја: од римската опсада на античкиот грчки град Амбразија, па сѐ...

Пресврт и промена во практиката на работа на израелските безбедносни служби

Поради потфрлањето на разузнавачката заедница на Израел, длабоки реструктурирања во безбедносниот систем Израелскиот весник „Џерусалим пост“ посвети цела анализа на разузнавачката заедница на Израел. Имено,...