Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25979)

Супермоќен пијалак што го чисти телото од токсини

Здрава храна Брзото темпо на живот и нередовната исхрана нѐ принудија повеќе да внимаваме на нашето здравје. Тоа можеби не е толку лошо, бидејќи нашето...

Шеесет години од атентатот на Џон Ф. Кенеди, триесет и петтиот...

На денешен ден, 22 ноември 1963 година, беше извршен атентат над претседателот на САД, Џон Ф. Кенеди, додека колона автомобили се движеа низ улиците...

Помалку познат град во Холандија е европски град на годината

Холандскиот град Амерсфорт ја доби престижната титула европски град на годината. Оваа титула му ја доделија од Академијата за урбанистичко планирање во Лондон, кои...

„Економист“: „Овој човек е најголемата закана за светот во 2024 година“

Трамп смета дека е лошо Америка да ги троши својата крв и богатство во Европа. Така, тој се закани дека ќе ја заврши војната...

Сообраќајките се „црната чума на 21 век“

Според податоците за 2023 година, до август бројот на загинати во сообраќајни незгоди изнесува 85, додека бројот на повредени лица изнесува 2.805, што е...

Мултиполарен свет, воени конфликти, зелена транзиција и вештачка интелигенција…

Како што се наближува крајот на календарската година, така и светски реномираните медиуми, врз основа на своите анализи, синтези и предвидувања, прават листа на...

„Треба ли да ни загине некое дете за да се свестиме?!“

Жителите најавуваат и протести, со надеж дека на некој начин ќе успеат да влијаат на надлежните да ја зголемат безбедноста на тој булевар Булеварот Васко...

ДВЕ ИМПРЕСИИ, МОЖЕБИ НОСТАЛГИЧНИ

КАФЕ-МУАБЕТ Старите маала ги снема во Скопје. Нивните имиња понекогаш се вртат низ приказните на некогашните деца што трчаа по нивните сокаци, а сега, ептен...

Нуклеарна ренесанса во најава

Она што се случува во Шведска е стандарден пример како се менува курсот на земјите каде што на чело не се привремени (политички) работници,...

Николина Андова Шопова на „Арс поетика“ во Братислава

Македонската поетеса Николина Андова Шопова беше претставена на поетскиот фестивал „Арс поетика“ во Братислава, Словачка. Избор од нејзината поезија беше објавен од издавачката куќа...