Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25972)

Направете сами средство за чистење теписи

Домување Дали знаете дека можете сами да направите природно средство за чистење теписи? Многу е едноставно, а сѐ што ви треба веројатно веќе го имате...

Екстремната суша предизвика езеро на Хаваите да стане розово

Езеро на Хаваи мистериозно стана светлорозово, а експертите изразуваат загриженост поради тој бизарен феномен. За оваа „чудна“ нијанса, научниците велат дека можеби е виновна...

Невронска мрежа мапира ледени брегови 10.000 пати побрзо од луѓето

Една од големите предности на одредени модели со вештачка интелигенција е тоа што тие можат да ги забрзаат задачите што одземаат многу време. Истражувачите...

Зошто е важно да се јаде како што јаделе нашите...

Храната и гените Откако ја прочитал книгата „Како вода за чоколадо“ од мексиканската писателка Лаура Ескивел, а потоа го гледал истоимениот филм, етноботаничарот и агроеколог...

Кафето – мост за поврзување различни култури

Во светот има 25 милиони семејства што заработуваат за живот од кафето. Кога ќе се земе предвид бројот на членовите на семејството, таа бројка...

Воена анализа на „Индекс“: На повидок крај на воениот судир во...

Наместо нова помош, Вашингтон почна да го притиска Зеленски да се согласи на мировни преговори и крај на војната. Процените се дека и рускиот...

Глобалните поделби ја поткопаа светската организација

Многу дипломати од кариера сметаат дека организацијата (ООН) е во слободен пад. Но ако организацијата ги ажурира своите дипломатски и безбедносни улоги токму за...

Пeрцепцијата на сликата за телото кај бремените жени

Сликата за сопственото тело е ментална претстава што поединецот ја создава за себе, која може, но не мора, да има никаква врска со реалноста....

А сега, либерализација на железницата за излез од проблемите?!

Замира железничкиот сообраќај во нашата земја. Деновиве повторно се актуализира темата за либерализација на железничкиот сообраќај во земјава и одново се дискутира за тоа...

Ашаданов: Без разлика на резултатот, сите се бореа од почетокот до...

Репрезентацијата на Македонија загуби во квалификациите од фаворизираната селекција на Србија со 60-103 КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2025 ЗА КОШАРКАРКИ Женската репрезентација на Македонија во квалификациите за...