Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25970)

Санси: Од подрачје со недостиг од храна и облека до подрачје...

Некогаш сиромашен град во Кина, градот Дингси во провинцијата Гансу, регионот Хеси и регионот Ксихаигу во автономниот регион Нингсија Хуеи е познат и како...

Да се запали запленетиот кокаин пред да го украдат бандите

Комесарот задолжен за борба против дрогата во земјата в среда ќе го претстави планот за справување со злосторствата поврзани со дрога на Советот за...

Маслото од рузмарин прави чуда за раст на косата

Нега и убавина Кога станува збор за растот на косата, факт е дека не постои магично решение за косата да порасне прекуноќ. Единствениот начин да...

Прстените на Сатурн ќе исчезнат од видното поле и...

Иконските прстени на Сатурн ќе исчезнат од видното поле за 18 месеци и нема да се вратат во својот целосен сјај до 2030-тите, соопшти...

Алатка за превод на телефонски повици

Веќе е познато дека функцијата „преведи во живо“ на „Гугл“ ја прави својата магија за време на телефонски повици, но сепак е ексклузивна за...

Премиера на претставата „Добри луѓе“ во Велес

Претставата е интимна анализа на една љубовна врска, а зборува за предизвиците со кои се соочуваат љубовните двојки во денешно време и поставува едно...

Книга – скапоцен влог во македонската книжевна и културна историја

По повод 100 години од раѓањето на Ацо Шопов По повод 100 години од раѓањето на македонскиот класик Ацо Шопов, издавачката куќа „Дијалог“ ја објави...

Осумдесет претставници на јавни установи се обучени за истраги при труење...

Отровните мамки се меѓу главните причини за неприродна смрт на многу загрозени видови. Труењето се смета за најголема закана за мршојадците на Балканот и...

Кина и Австралија го промовираат развојот на стратегиското партнерство преку...

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави дека стабилните односи меѓу Кина и Австралија се во заеднички интерес и дека двете земји треба да ја зајакнат...

Албанија го саботира планот на ЕУ за мигрантите?

Италијанско-албански договор за кампови за мигранти Во јавноста излегоа нови сознанија за содржината на италијанско-албанскиот договор за мигрантите, објавен по средбата на премиерката Џорџа Мелони...