Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25913)

Како да се идентификува недостиг од витамин во телото

На телото му се потребни 13 вида витамини за нормално функционирање, а секој од нив игра важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет. Често...

Косата не треба да се мие еднаш неделно

Миењето на косата еднаш неделно можеби не е добра идеја. И да, дури и кога вашата коса изгледа чисто. Постои жестока дилема за тоа колкупати...

Револвер на Елвис Присли продаден за 200.000 долари

Револвер на покојниот крал на рокенролот Елвис Присли беше продаден за неверојатни 200.000 долари на аукција по избувнувањето на војната со наддавање. Револверот „смит...

Најдобрите бесплатни туристички атракции во светот

Кога станува збор за планирање одмор, особено со ограничен буџет, нема ништо подобро од туристички атракции што можете да ги посетите бесплатно, а компанијата...

Изложба на дела од уметниците од ДЛУП во Прилеп

„Креации од ноќта – уметност инспирирана од соништата“ е тематската изложба на дела од уметници членови на ДЛУП, која е отворена во ликовната галерија...

Фестивалот АКТО продолжува во септември

Осумнаесеттото издание на фестивалот АКТО се надоврзува на истражувањата од претходните две изданија во 2021 и во 2022 година, кои ја истражуваа темата „Современи...

Одличен прием на „Лејди Магбет“ на „Скопје танцовиот театар“ во Верона

Со аплаузи и пред полн аудиториум беше проследена претставата „Лејди Магбет“ на Рисима Рисимкин, во изведба на „Скопје танцовиот театар“, на сцената на театарот...

Во нашата претстава станува збор за проблемот на честа

Бранко Брезовец ја поставува „Хамлет“ во прилепскиот театар Во театарот „Војдан Чернодрински“ при центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се подготвува претставата „Хамлет“ од...

Дали претседателот на Турција ќе го обнови договорот за жито при...

Ердоган најави патување во Русија за да го реактивира истечениот договор за жито во Црно Море, потег што најверојатно ќе привлече внимание од Запад...

Папочната врвца со Кремљ сѐ уште не е пресечена

Како рафинеријата „Лукоил“ влијае на внатрешнополитичките односи во Бугарија Иако е јасно дека „Бугарија се движи кон точката со која актуелна Софија ќе му стави...