Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25869)

Сателитите „Старлинк“ продолжуваат да ја нарушуваат радиоастрономијата

Радиосигналите од далечните објекти во вселената, како што се галаксиите или активноста на светлечките објекти како што се белите џуџиња, може да биде тешко...

Средство од три состојки што ќе го исчисти и највалканиот мебел

Сите знаеме колку е важен каучот во дневната соба. По напорниот ден сакате да се опуштите на него, но таа идила може да ви...

Јадење слично на пица пронајдено на античка италијанска фреска

Археолозите што работат во урнатините на Помпеја открија фреска за која веруваат дека прикажува древна форма на пица. Истражувачите што го ископуваат археолошкиот локалитет Помпеја...

Вагнерците се „на одмор“ до крајот на август, па потоа се...

По настаните на 23 и 24 јуни, точната локација на групата Вагнер, како и нејзината натамошна улога остана нејасна. Според договорот со Кремљ, лидерот...

Лидерите на Алијансата ќе заседаваат решавајќи за стратегиски предизвици

Самит на НАТО во Вилнус, Литванија Лидерите на државите-членки се собраа во Вилнус за НАТО-самитот, со цел да ги надминат разногласијата по неколку клучни прашања,...

БРИКС сака валута поддржана од злато

Новата развојна банка на БРИКС потврди дека нема итни планови за создавање нова валутна алтернатива за БРИКС. Но, исто така, потврди и дека БРИКС...

И Индија се залага за напуштање на доларот во трговијата

По иницијативите за воведување алтернативни валути во меѓународниот финансиски систем Индија се залага за интернационализација на индиската рупија, според извештајот на својата централна банка. Земјите...

Европа да не го премолчува грозоморното третирање на Африканците!

Повод: Потресно обраќање на африканската писателка Чимаманда Нгози Адичи на форумот „Хумболт“ Веќе претходно зборував за Белгија и нејзината колонијална историја. Но што е со...

Урбани топлотни острови со температура до 60 Целзиусови степени!

Летните температури најдраматично се доживуваат во градските средини Пред само неколку години, кога градските власти вршеа мерења со термални камери, на девет точки во централното...

Странски фирми имаат финансиски побарувања од Македонија од над милијарда евра

Брифинг на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи Со овие пари може да се направат 100 основни училишта, 100 средни училишта, 100 градинки, три најмодерни...