Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25841)

Се зголемува бројот на Албанци што стануваат Италијанци!?

АЛБАНИЈА Подготвил: Mарјан Велевски Албанската телевизија Ора њуз, повикувајќи се на официјалните податоци објавени од фондацијата ИСМУ ЕТС обработени врз основа на најновите статистики на...

Дали почна почетокот на крајот на една од најдолгите политички кризи...

ПО ПЕТ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗА ДВЕ ГОДИНИ, БУГАРИЈА КОНЕЧНО ДОБИ ВЛАДА Подготвил: Mарјан Велевски На вонредна седница на Националното собрание на Бугарија беше избрана влада...

Не „заборавајте“ ги своите деца во автомобилите!

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД НАЈВИСОК СТЕПЕН Приближно илјада деца починале од топлотни бранови во автомобили во САД од 1990 година, а 56 проценти од децата што починале...

Параходот замина полн со млади луѓе

Македонија ги живее своите најтешки демографски години во историјата Македонија полека, но сигурно станува држава со недостиг од популација. Тоа е повеќе од доволен повод...

Ќе прераснат ли разговорите во преговори?

ЛИДЕРСКА СРЕДБА КОВАЧЕВСКИ - МИЦКОСКИ Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, и лидерот на опозицијата и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера ја одржаа долгонајавуваната...

На европскиот пат и во ЕУ само како Македонци

Слово при промоцијата на автобиографската трилогија на академик Божин Павловски Заради надежта за полноправно членство во ЕУ дозволивме да се избришат Македонците во Егејот и...

Влогот за ЕУ не смее да бидат ниту народот, ниту јазикот,...

Формулата за евентуалните уставни измени мора да вклучува јасен носител на државноста во името на македонскиот народ Никој во суштина нема проблем Бугарите да бидат...

Како мечот Алкараз – Ѓоковиќ може да одлучи за светскиот број...

ТЕНИС Привлечниот полуфинален дуел на годинашниот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос во Париз, помеѓу Карлос Алкараз и Новак Ѓоковиќ, ќе има и повеќе значење од пласман...

Миленкоски останува тренер на ПАОК

ОДБОЈКА Претходно македонскиот селектор предводеше седум клуба, а со четири од нив оствари пласман на завршниот турнир во Купот на ЦЕВ Селекторот на македонската машка одбојкарска репрезентација,...

Во новата сезона на ЛШ ќе играат барем 12 некогашни прваци

ФУДБАЛ Со заокружувањето на домашната клупска фудбалска сезона, познати се сите 26 тима, директни учесници во групната фаза на Лигата на шампионите за следната сезона....