Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25841)

Ферстапен викендов има две шанси да ја освои третата титула

Актуелниот светски првак може денеска да стане првиот возач што освоил титула во Ф1 на спринтерска трка, но третата титула во низа ќе има...

Фадо-ѕвездата Мисиа го отвора „ОФФест“

Фестивалот почнува вечерва, од 20 часот, во Националната опера и балет (НОБ), со концертот на Мисиа и нејзиниот придружен состав. За Португалката Мисиа велат...

Очилата „вижн про“, прва иновација на „Епл“ од 2014 година

Компанијата „Епл“ ги претстави своите новитети на Светска конференција за програмери на „Епл“, а меѓу нив најголемо внимание привлекоа очилата „вижн про“, кои се...

Албарацин во Шпанија е најубав град во светот

Списанието „Конд наст травелер“ објави листа на 50 најубави градови во светот, а првото место го зазеде Албарацин во Шпанија. Некои од критериумите што ги...

Вештачката интелигенција ризик за опстанокот на човештвото

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Многу од најголемите имиња во областа на вештачката интелигенција потпишаа кратка изјава во која предупредуваат дека нивната технологија може да значи крај на...

Македонски филмови во Југословенската кинотека во Белград

Од 6 до 15 јуни, во просториите на Југословенската кинотека во Белград се одржува јубилејното 25. издание на Фестивалот на нитратен филм. На фестивалот...

„Звукот на новата генерација“ во Филхармонија

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Звукот на новата генерација“ со студенти од Факултетот за музичка уметност...

Џон Малкович и дивата Анџела Георгиу доаѓаат на „Охридско лето“

Оперската дива, сопранот Анџела Георгиу од Романија, заедно со Оркестарот на Националната опера и балет на Македонија и под диригентската палка на Теодорашку Артаманов...

Операција за спречување еколошка катастрофа

Обединетите нации (ОН) започнаа операција за отстранување 1,1 милион барели нафта од голем нафтен танкер, кој постепено се распаѓа во Црвено Море, во близината...

Државите би можеле да платат за да се изземат од програмата...

НОВО „ЕВРОПСКО РЕШЕНИЕ“ ЗА ПРОБЛЕМОТ СО АЗИЛАНТИТЕ Тензичните преговори меѓу европските земји во барањето решение за барателите на азил, по сѐ изгледа повторно запаѓаат во...