Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25822)

Музејска ренесанса и музејска депресија

По повод 18 Мај - Меѓународниот ден на музеите Колекционирањето на културното и на природното наследство на одредена територија е условено од повеќе фактори, а...

Скандалозна изјава на „Евросонг“: Косово и Албанија се брат и сестра,...

Политиката има приоритет над музиката „Албина и семејството Келменди“, како претставници на Албанија, со песната „Duje“ си обезбедија место во финалето на оваа манифестација. Претставниците,...

Најпознатата банана на светот

Песни што ме тераат да играм Сликата на банана како архетип на таканаречениот арт-интелектуален експериментален звук се наоѓа на корицата на првиот албум на легендарните...

В недела инклузивна штафетна трка „Заедно до целта!“

Здружението на граѓани „Куќа на среќата“, во соработка со Сојузот на спортови на Град Скопје и хуманитарната организација „Свети Спас“, за првпат во Македонија...

Сигурно не сте слушнале за оваа раса на кучиња, а...

Животни Норвешкиот лундехунд потекнува од карпестиот остров Вероја во Норвешка. Оваа уникатна раса е единствената создадена за лов на морски папагали, птици чиј лов денес...

„Алкалоид“ одбележи јубилеј – 45 години од постоењето на „Бекутан“

Фармацевтската компанија „Алкалоид“ одбележи 45 години на еден од своите најпрепознатливи брендови, колекцијата производи за деца „Бекутан“. Менаџерот на компанијата, Живко Мукаетов, рече дека...

Најава за исчекор кон дедоминација на една валута во светската трговија

Економски експерти очекуваат заедничката валута БРИКС да ја намали доминацијата на американскиот долар. Деветнаесет земји или поднесоа барање за приклучување кон економскиот блок БРИКС...

Евтим Христо Манов – заборавениот зограф од Галичник

Гледано во целина, иконостасот на зографот Ефтим во црквата „Св. Спас“ во селото Нерези е успешно остварена целина на зограф што добро ги совладал...

Решена мистеријата околу мостот зад Мона Лиза

Користејќи историски документи и слики од дрон, историчарот на уметност Силвано Винчети тврди дека го идентификувал камениот мост прикажан зад Мона Лиза на Леонардо...

Фудбалски голман со бурна кариера

Еден од најпознатите голмани на преминот од минатиот во 21 век на овие наши простори беше Гого Јовчев. Тој со својот темперамент и начинот...