Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25785)

Чептегеи и Киплимо за ривалството и „братството“ што ја надминуваат конкуренцијата

Џошуа Чептегеи е заштитно лице на атлетиката од Уганда откако го освои сребрениот медал на 10.000 метри на Светското првенство (СП) во Лондон во...

Во дваесет и првиот век образовниот процес кај нас е како...

Истражувањата покажуваат дека вештачката интелигенција најбрзо може да се вклучи во образовните процеси, особено во предметите со општествено- социјален карактер. Во тој контекст, македонскиот...

Секогаш зборувај ја вистината

Етика за млади Етиката зборува за доброто кај луѓето. Секој треба да се труди да биде добар и сѐ подобар, да ги проширува знаењата и...

Магијата на печатената книга е незаменлива!

Верувам дека со добри книги придонесуваме за создавање добри читатели. А добрите читатели стануваат подобри луѓе, вели Нове Цветаноски Средба со Нове Цветаноски, прв човек...

На Денот на шегата и маските уште две претстави на...

Поради голема заинтересираност Поради огромната заинтересираност за детскиот балетски спектакл „Петар Пан“, на 31 март, во 17 и во 20 часот, се најавени уште две...

Гран при на „Мал битолски Монмартр 2023“ за „Симпли арт“...

Наградите „Карлаварис“, „Хаџи-Антоновски“ и „Вешиќ-Ралевиќ“ доделени на млади уметници од Индија, Јапонија и од Турција Meѓународното жири при детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“...

Полн музеј – полно срце

Кураторските прошетки, насловени „Најново нормално“, покажуваат една многу важна работа - кога вистински се сака професијата, тоа несомнено дава плод. Тие се спој на...

Средношколците од Кавадарци со личен пример го свртеа вниманието кон заштитата...

На сите активности им претходеше кампања, организирање шест инфоденови во средните и основните училишта, при што беа опфатени над 200 ученици Финале на проектот „Реупотреба...

Функционална држава е онаа во која владее правото

Изминатите три децении низ безброј примери се потврди дека судството во земјава целосно им потклекна на политичките елити. Граѓаните имаат силен впечаток дека судството...

Португалија и Исланд ги „наполнија“ гостинските мрежи

Во рамките на второто коло од квалификациите за ЕП во Германија 2024, Исланд на гости го совлада Лихтенштајн со 7-0, а Португалија исто така...