Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25785)

Возилата паркирани на тротоарите и пешачките патеки, ревносно се отстрануваат

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција - Скопје минатата недела санкционираа 225 непрописно паркирани возила што...

Доларот – американската супермоќ

Доларот е „суперсилата на Америка“. Тој му дава на Вашингтон политички и економски „мускули“ какви што нема ниту една друга земја во светот, и...

Научник, ерудит и лекар што се залагаше за самостојна и независна...

За запознавање на балканската прогресивна интелигенција во Швајцарија и швајцарското јавно мислење, д-р Коцарев подготвил јавно предавање за да ja образложи својата концепција за...

Шампионот Бањаја славеше во почетната трка

Шпанецот Маркез ќе ја пропушти следната трка за ГН на Аргентина, бидејќи вчера во Мадрид му беше оперирана раката, по судирот со Оливеира МОТОЦИКЛИЗАМ Актуелниот шампион...

Втора победа на Манова во низа

На три кола до крајот промена на врвот, водат Русинката Малтсевскаја и Грузијката Арабидѕе ШАХ - 23. ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ЖЕНИ Македонската надежна репрезентативка Ивана Манова...

Здравството е огледало на државата

Нема ден да помине без некаков скандал во здравството, било да станува збор за некаков сомнителен тендер или, пак, за фрлени пари во ветер...

ФИБА и Евролигата полека се усогласуваат?

КОШАРКА Евролигата и ФИБА свртеа нов лист со менувањето на раководството на најсилното европско кошаркарско клупско натпреварување, а со доаѓањето на чело на Дејан Бодирога...

Аудиција за „Златно славејче 2023“

Драги деца, вашиот омилен фестивал за детска песна „Златно славејче“ на 6 и 7 април, со почеток во 19 часот, ќе одржи аудиција за...

Промовирана книгата за деца „Букварче мое другарче“ на Сузана Мицева

Поетесата и новинарка Сузана Мицева минатата среда во Центарот за култура во Струмица ја промовираше својата најнова книга „Букварче мое другарче“, во издание на...

Од бележникот на писателот Трајче Кацаров

Песот Златко и ластовиците На телефонските жици Како на петолиние ноти Се наредиле ластовици Песот Златко ги лае Не посетувал часови по музика Па не може да сфати Најубавата песна на...