Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25743)

Четири воени бази на Вашингтон за обрач околу Кина

Според воените аналитичари, целта на САД е да се спречи понатамошното кинеско проширување во Јужно Кинеско Море и да се обезбеди место Вашингтон да...

Сунѓерот за садови не е највалканиот предмет во куќата

Домување Кога станува збор за присуството на бактерии во вашиот дом, тоалетот обично се смета за најголемо жариште, но некои студии докажаа дека кујната е...

„ЧетГПТ“ е најбрзорастечката интернет-апликација на сите времиња

Интернет-апликацијата „ЧетГПТ“ на калифорниската компанија „ОпенАИ“, која се занимава со развој на вештачка интелигенција, е најбрзорастечката апликација во историјата, објави „Јаху фајнанс“. Според студијата...

Алатка за вештачка интелигенција за правење музика

Компанијата на големо подготвува алатка што создава оригинални песни врз основа на текст и гласовни команди. Корисниците ќе можат да пишуваат какви било прашања...

Пресадени делови од човечки мозок во мозокот на стаорец

Истражување на американските научници Револуционерна студија покажа дека „човечки мозочни органоиди“, топчиња од неврони со големина на семе од сусам, успеаја да се интегрираат во...

Ќе има ли ефект повисоката референтна каматна стапка во насока на...

Веќе е сигурно дека Европската централна банка ќе задржи висока референтна каматна стапка бидејќи смета дека тоа е инструментот што ќе обезбеди враќање на...

Централните банки ги полнат трезорите со злато

Рекорден пораст на побарувачката за злато се забележува низ целиот свет, при што централните банки низ светот ги засилуваат своите купувања, додека во декември...

Силниот ветар турна дрвја во општината Гази Баба

Силниот ветар што деновиве интензивно дуваше во главниот град предизвика големи проблеми за скопјани. Во населеното место Гоце Делчев во Автокоманда, како последица на ветрот,...

И водоснабдувањето „страда“ поради студените денови

Кога температурите на воздухот паѓаат под нула степени, релативно често се случува замрзнување на водата во цевките, па за да го избегнат тоа, некои...

Датуми за паметење во февруари

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...