Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25686)

Зак Браун сака да се сменат правилата за квалификации на возачите

ФОРМУЛА 1 Иако освојувањето на шампионатот во Индикар му гарантира на возачот 40 поени потребни за суперлиценца, секоја друга позиција во врвните 10 дава помалку...

Танцот на шарените шамичиња

Од творештвото за деца на писателот Александар Прокопиев Еден ден, едно шарено свилено шамиче ѝ се налути на мајка си и тргна низ светот да...

На добрите луѓе ближен им е секој човек

Етика за млади Блиските луѓе ги познавам и препознавам. Со нив ме врзуваат контакти, со нив имам подолга или пократка врска, заеднички случки, меѓусебно сме...

Убав пример како младите да ја засакаат сериозната музика

Концертот беше хуманитарен и сите средства од продажбата на билетите, кои се продаваа по цена од 100 денари, ќе бидат донирани во „СОС детско...

Ученици од осум одделенија се запознаа со тајните на каратето

Гости во училиштето беа тренерот по карате Жарко Арсовски, прв освојувач на медал за Македонија од светските првенства за сениори во Белград 2010 година, кога...

Кројката на меѓународноправните процедури повеќе им одговара на „големите“

Неодамна, барајќи реформи во ООН преку проширување на Советот за безбедност и укинување на правото на вето (наводно во интерес на Украина), португалскиот премиер...

ООУ „Владо Тасевски“ – есенски првак во училишните лиги

Во здраво тело здрав дух По натпреварувањата во првиот дел од есенската сезона на одбојкарската училишна лига во Карпош, во која учествуваа девет тима од...

Ашаданов: Гледам голем квалитет во нашиот тим

Честитки до девојките, кои се издигнаа и покажаа дека можат да играат против најдобрите во светот, вели селекторот Александар Ашаданов КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП...

Третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ добија признанија од Њујорк

По повод Светскиот ден на детето По повод Светскиот ден на детето (20 ноември), установен од УНИЦЕФ, четворица третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје,...

Со композиции од македонски автори, Благој Тодоров ја претстави Македонија...

„Заедно“ - средба на најдобрите ученици од музичките училишта во земјите од регионот во Хрватска Благој Тодоров, заедно со најдобрите ученици од музичките училишта од...