Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25686)

Ашаданов: Гледам голем квалитет во нашиот тим

Честитки до девојките, кои се издигнаа и покажаа дека можат да играат против најдобрите во светот, вели селекторот Александар Ашаданов КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП...

Третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ добија признанија од Њујорк

По повод Светскиот ден на детето По повод Светскиот ден на детето (20 ноември), установен од УНИЦЕФ, четворица третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје,...

Со композиции од македонски автори, Благој Тодоров ја претстави Македонија...

„Заедно“ - средба на најдобрите ученици од музичките училишта во земјите од регионот во Хрватска Благој Тодоров, заедно со најдобрите ученици од музичките училишта од...

Средношколците учат како да ги соединат традицијата и науката ...

Во СОЗШ „Ѓорче Петров“ во Кавадарци Во средното општинско земјоделско шумарско училиште „Ѓорче Петров“ во Кавадарци, неодамна се одржа интересен настан на кој се славеше...

Балисти и нацисти пак маршираат против Македонија

Изминатата недела, на 27 ноември, во центарот на Софија (Бугарија) се одржа марш со мотото „Долу Ној“, во организација на младината на партијата ВМРО-БНД,...

Алваро Мората – мундијалска „златна резерва“

Шпанија на годинашното СП по две кола постигна осум гола, од нив три постигнаа играчи што влегуваа во игра во второто полувреме, и тоа...

Конкурентност наместо еднокандидатски систем

Конкуренцијата секогаш е здрава и е клучна за да се одбере најдобриот и најквалитетен кандидат што може да придонесе за раст на партијата, но...

Осамената фудбалска толпа – интерфонија

Сцена 1. ЕНТ. ДЕН Олимпијадата во Минхен, 1972 година... Коментаторот на Телевизија Скопје, Иван Мировски, на коментаторското место, да известува и коментира од олимписките...

Осум милијарди жители на планетата: Добра или лоша вест?

На 15 ноември 2022, светот го доби својот осуммилијардити жител. Секој од овие осум милијарди луѓе – со исклучок на малкутемина што ги паметат...