Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25580)

Ода на македонскиот јазик

ИНТИМИ Не те бирав, ама би те избрала Меѓу сите јазици на светот Тебе, навидум мал, а голем јазик на исконот и на иконата Тебе, оти си жив доказ...

Најавена трибина за македонскиот народ во соседните држави

Почна Вевчанското културно лето Со промоција на романот „Велиново“ од авторот Димче Парталоски, свечено беше отворено десеттото јубилејно културно лето - „Вевкул“. Романот е посветен...

Во Битола доаѓа снимателот на филмовите на Ларс фон Трир и...

„Браќа Манаки“ во август цели осум дена Годинава ИФФК „Браќа Манаки“ ќе се одржува од 20 до 27 август во Битола. Фестивалот ќе трае подолго, дури...

Стрезимир – Рестелица отворен до 15 септември

Македонија и Косово повторно и привремено во летниот период, отвораат граничен премин Во согласност со одлуките на Владите на Македонија и на Косово повторно е...

Софија под надзор на САД поради нелегална „трговија со луѓе“

Бугарија ги поткопува напорите на меѓународната заедница за спречување трансграничен криминал САД ја ставаат Бугарија под надзор затоа што не ја сфаќаат сериозно трговијата со...

Црна Гора има свој принц, но во својата национална историја

Под истрага лицето што повторно се претставува како „принц на Монтенегро“ Балканската истражувачка репортерска мрежа (БИРН) деновиве обелодени афера што сериозно ги разниша политичките кругови...

Кога енергијата е скапа – штедењето е најевтина опција

Енергетската криза во светот и во Македонија не стивнува. Цените на енергентите (гас, нафта, јаглен) и на електричната енергија (на берзите) се високи, со...

Како да се заштитиме на плус 40

Предвидувањата се дека топлотниот бран, кој ја зафати цела Европа, а пристигна и во Македонија ќе потрае неколку дена и во некои места температурата...

Се соочуваме ли со нов светски поредок

Европа ќе ја плати највисоката цена, вели меѓу другото хрватскиот аналитичар и додава дека доколку Русија не успее да ги постигне своите геополитички цели,...

Менгемето на Брисел

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, неделава од прес-конференцијата во Брисел, јавно и без дипломатска задршка ја повика македонската опозиција „да докаже дека е посветена...