Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25561)

Кајсијата е едно од најкорисните овошја

Здрава храна Според една верзија, Кина се смета за родно место на кајсијата, а според друга, тоа е Ерменија. Денес најмногу плантажи со кајсии има...

Констракта на концертот во Загреб затрупана со градници

Ана Ѓуриќ-Констракта, која благодарение на победата на српскиот „Евросонг“ и учеството на „Евровизија“ стана најпопуларна личност на просторот на некогашна Југославија, а и во...

Данците го тужат Гугл

Данската компанија за онлајн барање работа „Џобиндекс“ поднесе тужба против Гугл до Антимонополскиот регулатор на Европската Унија, наведувајќи дека американската фирма неправедно го фаворизира...

Канадски рудар открил добро зачувано бебе мамут

Рудар во северна Канада копал во потрага по злато, но нашол нешто неверојатно - мумифициран мамут. Локалните палеонтолози го опишаа пронајдокот како „неверојатно животно...

Љубовта кон музиката и татковината на дедо ми остави траен белег...

За жал, општеството заборави на основоположниците на македонската народна музика, меѓу кои е и дедо ми Александар, и тоа е многу тажно. Не се...

Занимливости

Пасаргад Aнтичка престолнина на Персија Пасаргад се наоѓа блиску до денешниот град Шираз, во провинцијата Фарс, во денешната азиска држава Иран. Оддалечен е 43 километри од...

Претстојат жешки денови и тропски ноќи

Балканот зафатен од топлотен бран Во наредните денови Србија и Хрватска ќе бидат зафатени од високи дневни температури, кои ќе достигнуваат и до 40 степени....

Бегалски пинг-понг меѓу Грција и Турција

Повеќе невладини и меѓународни организации регистрираат и собираат „досиеја за сведоштва на мигранти“ што изјавуваат дека биле насилно враќани од страна на грчките погранични...

Голема промена и за Макрон и за Ле Пен

Во Франција, овие парламентарни избори беа доживеани како трет круг на претседателските избори. Да потсетиме, Макрон едноставно го помина првиот круг од претседателските избори,...

Револуционерот што ја разви девизата „ослободувањето на Македонија е дело на...

„Девизата ќе биде ослободувањето на Македонија е дело на самите Македонци. Во систематската борба ќе се пропагира идејата за создавање една независна македонска република....