Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25515)

Намирници што никогаш не треба да ги замрзнуваме

Здрава храна Ниската температура може да ги уништи текстурата, вкусот и изгледот на некои намирници. Поради тоа некои артикли треба да ги чувате подалеку од...

Матурант од САД примен на 27 универзитети

Матурантот Џонатан Вокер деновиве слави, откако беше примен на 27 колеџи и универзитети во светот, вклучувајќи ги и: „Харвард“, „Стенфорд“ и МИТ. Освен тоа,...

Tрите најнеобични езера во светот

Природата секојдневно нѐ изненадува со својата убавина, сила и уникатност. За некои места во светот тешко е и да се поверува дека воопшто постојат,...

Андреа Коевска, евровизиска претставничка „Евровизија“ ми се случи во вистинскиот...

Андреа Коевска, евровизиска претставничка Нашата годинешна евровизиска претставничка Андреа Коевска (22) веќе е во Торино, Италија, каде што се вршат последните подготовки за нејзиниот евровизиски...

Замокот „Сфорца“ – средновековна тврдина, а денес музеј

Замокот „Сфорца“ е средновековно утврдување изградено во 15 век од Франческо Сфорца, војвода на Милано. Истражувачите истакнуваат дека замокот е изграден врз темелите на...

Шолц во обид да го одблокира дијалогот меѓу

Сегашните односи меѓу Белград и Приштина се лоши, а позициите се оддалечени, така што се мали изгледите да се оствари заедничка средба меѓу претседателот...

Какви се цените на горивата во регионот

Земјите во регионот презедоа различни мерки за ограничување на цената на горивата, по ескалацијата на енергетската криза во светот, што влијаеше и на различните...

Поголемо искористување на обновливите извори на енергија

Енергетичарите се согласни дека со инвестиции во системи со кои домаќинствата или компаниите сами ќе произведуваат струја од сонце ќе им се намалат трошоците...

Датуми за паметење во мај

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Апостол на слободата на револуционерна Македонија

На 119-годишнината од смртта на македонскиот идеолог и водач ги одвојуваме пишувањата на весникот „Прапорец“ и на списанието „Македонија“ од 1903 година. Нивните објави...