Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25496)

ПСЖ и Фленсбург последни патници во четврт-финалето

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Со одигрувањето на последните два осминафинални реванш-натпревара во ракометната Лига на шампионите (ЛШ), познати се сите осум учесници и двојки...

Рамки за очила според обликот на лицето

Нега и убавина Очилата за сонце треба да ги истакнат вашите позитивни карактеристики, па затоа е важно да се изберат идеални рамки. Има седум основни...

„Панини“ ги укинува албумите со сликички од фудбалери

Компанијата „Панини“ по пет децении го стопира печатењето на познатите албуми со сликички од фудбалери. Како што изјавија од „Панини“, албумите ќе бидат откажани...

Научниците тврдат – стилот на облекување го подобрува расположението

Шарен, весел и во сите можни бои, вака изгледа таканаречениот допамински тренд во облеката, кој стана хит оваа сезона. Значи, колку повеќе бои и...

Како да ја надминеме пролетната меланхолија

Секогаш е совршено време да побарате помош од пријател или од стручно лице, кое може да ви понуди здрави механизми за соочување и помош...

Странски издавачи годинава на Саемот на книгата

Покрај учеството на најголемите домашни издавачки куќи, на годинашното издание на Саемот на книгата ќе има учесници и од регионот, Србија, Косово, Албанија. Значајно...

„Општествена критика“ за отворањето на „Танц-фест“

„Танц-фест 2022“ почнува вечерва, во 20 часот, на сцената на Домот на АРМ. Мотото годинава е „18 години танцуваме на работ!“ Оваа година на...

Поплавска: За мене Горан Стефановски сѐ уште е жив

„Дупло дно“ на сцената на театарот во Прилеп Во театарот „Војдан Чернодрински“ во тек се подготовките на претставата „Дупло дно“ по текст од Горан Стефановски,...

Грипот удира посилно од коронавирусот

Србија Здравствените работници во Србија се загрижени и укажуваат дека само за една недела во земјата официјално се пријавени 8.245 случаи на грип, покажува евиденцијата...

Никулците на неофашизмот и на антисемитизмот никнуваат од старото стебло

Бугарија Медиумите во Софија отворено го поставуваат прашањето „дали во Бугарија се повампируваат неофашизмот и антисемитизмот?“ Ваквото прашање стана особено актуелно по низа настани што...