Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25429)

Регенерација на организмот по обилното јадење и пиење

Медицински совет Празниците веќе се зад нас, а тоа значи дека секој од нас барем малку претерал со славењето, односно со обилното јадење и пиење,...

Молитва за луѓе опседнати со компјутери

Руската православна црква (РПЦ) осмисли 39 нови молитви, вклучувајќи и една за луѓе што се „опседнати со страста кон компјутери“. Иницијативата беше поднесена кон...

Откриено е кој ја предал Ана Франк

Шестгодишната истрага на холандските власти за предавството на Ана Франк го идентификува осомничениот за смртта на една од најпознатите еврејски жртви на холокаустот. Нејзиното...

Прв „Скопски моден фестивал“ во март

„Скопскиот моден фестивал“ е нова забавна манифестација што ќе ги обедини сите еминентни дејци од креативната индустрија, а истовремено ќе им даде простор и...

Претседателе Старделов, прекрасно пеете

ЗАБЕЛЕЖАНО, НЕНАПИШАНО На 16 октомври 2009 година, како добри пријатели со академикот Томе Серафимовски, заедно со Манојил (Мане) Јаковлески и Стевче Матевски од Гостивар, бевме...

Меѓународно признание за Ристо Василевски

Повеќе меѓународни организации од 10 земји (САД, Германија, Англија, Франција, Италија, Шпанија, Украина, Кина, Индија и Јапонија), меѓу кои се и меѓународниот центар „Пегазус...

Издаден графичкиот роман „Вавилон Берлин“

Издавачката куќа „Бункер“, во рамките на едицијата „Апсолутни почетници“, го издаде својот петти графички роман „Вавилон Берлин“. Се работи за дело според романот на...

„Вресок 5“ на врвот со заработка од 34 милиони долари

Најновото продолжение на „Спајдермен“, „Пат без враќање“, до неодамна беше најгледаниот филм во кината низ светот, но деновиве петтиот дел на веќе култниот хорор-серијал...

Милан Мариќ ќе го глуми Жарко Лаушевиќ во серијата „Пад“

Телевизиската серија „Пад“ ќе почне да се снима напролет во Србија, а создадена е според книгата „Годината минува, денот никако“ на Жарко Лаушевиќ. Милан...

Песни – мост за спојување на далечините простори и времиња

Кон книгата „Поетски мозаик“ од поетесата Гордана Димовска Рецензија Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните простори ја подвлекува со ракатка стихови...