Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25429)

Сѐ погласни апелите за признавање на Македонците во Бугарија

Поранешниот германски министер за Европа и актуелен пратеник во германскиот Бундестаг, Михаил Рот, е последниот од големата низа влијателни светски политичари што бараат од...

Ниту Зелените не се имуни на корупција?

Германија Против раководството на германската партија на Зелените, вклучувајќи ги и новиот вицеканцелар Роберт Хабек и министерката за надворешни работи Аналена Бербок, започнала истрага од...

Војската објави видео од напад во кој по грешка загинаа 20...

САД Војската на САД објави видеоснимки од напад со беспилотно летало, во кој по грешка загинаа 10 авганистански цивили, меѓу кои седум деца. На снимката...

Руско-американски преговори за безбедносните гаранции

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска ќе се сретнат во Женева. Главна тема на средбата ќе...

Фали го градот, живеј на село

Атрактивноста на селските населби во последно време сѐ повеќе се зголемуваат, за што веројатно своја улога има и високата загаденост на воздухот во градовите,...

За една недела санкционирани 143 непрописно паркирани во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје, изминатата седмица санкционираа 143 непрописно паркирани возила. кои го попречувале...

Дали Макрон може да стане европски шампион

Францускиот претседател Емануел Макрон пред Европскиот парламент ги претстави приоритетите на француското претседателство со ЕУ, при што нагласи дека Западен Балкан „според својата географија...

Вандализам е сепак наш секојдневен реализам

Најнов случај на насилно однесување и вандализам беше забележан пред неколку дена, кога надлежните од Град Скопје, во езерцето во Градскиот парк пронајдоа фрлени...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Џејмс е првиот играч со 30.000 поени, 10.000 скока и 9.000 асистенции Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, го забележа својот 10.000-ти...

Тежок е патот до полуфиналето

Сметам дека ЕП со 24 репрезентации е во ред и системот е во ред, затоа што 12-те најквалитетни одат понатаму. Во иднина, преостанатите репрезентации...