Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25429)

„Хепенинг“, 2021 г.

Од светското кино Филмот „Хепенинг“ е моќна француска драма на темата за абортусот што се случува во 1963 година, но се чувствува како премногу актуелна....

Автопортретите на Пикасо – огледало на стилот на големиот сликар

Пабло Пикасо беше еден од најпродуктивните уметници на сите времиња, кој го манифестираше својот талент во сликарството, цртањето, вајарството, колажите, сценографијата и во други...

Ума Турман во возбудливата серија „Сомнеж“

Стриминг-сервисот Епл ТВ+ го објави првиот трејлер за својата нова серија „Сомнеж“. Станува збор за англиска адаптација на израелската телевизиска драма „Кфулим“, во која...

Десет најдобри документарни филмови за 2021 година

Годината зад нас беше многу плодна кога станува збор за документарните филмови. Љубителите на овој жанр имаа можност да видат многу интересни наслови што...

Големо враќање на драмскиот во однос на постдрамскиот театар

По премиерата на „Идиот“ на Андреј Цветановски во Нови Сад Во Новосадскиот театар неодамна беше одиграна премиерата на претставата „Идиот“, во режија на македонскиот режисер...

Рекорден број новозаболени, а лекарите „прегоруваат“

Словенија Словенечките здравствени власти соопштија вчера дека во земјата се потврдени 10.288 нови заразени со коронавирус во изминатите 24 часа. Иако бројката е исклучително висока,...

Го тужат НАТО бидејќи се озрачени

Адвокатот Срѓан Алексиќ поднел три тужби до Вишиот суд во Белград во име на тројца полицајци и резервисти што биле на Косово и Метохија...

Ковид-19 пристигна и на Света Гора – починале најмалку 40 монаси

Грција Како што објави грчкиот весник „Та неа“, најмалку 40 монаси на Света Гора починале од ковид-19, од вкупно 1.800 монаси, околу 1.000 се разболеле,...

Како до пониски сметки за струја

Во период кога цената на струјата и енергентите е зголемена, нашиот весник се консултира со енергетски експерти како да се намали потрошувачката и граѓаните...

Мека препорака или цврста рака

Истражувањето на Државниот завод за статистикa покажува дека при воспитување на децата често се практикуваат и репресивни методи со казнување, наспроти воспитните мерки со...