Ознака: „13 Ноември“

Арсовска: Да ги надминеме разликите за Скопје

Да гледаме кон иднината и да ги надминеме разликите за Скопје повторно да биде град на солидарноста и соживотот, истакна градоначалничката на Град Скопје,...

Во Македонија има повеќе спомен-обележја на НОБ, меѓу нив и споменикот...

На територијата на Македонија има повеќе спомен-обележја посветени на народноослободителната борба на Македонскиот народ во периодот 1941-1945 година. Во овие спомен-облежја може да се...

Арсовска на традиционална средба со претставници од Сојузот на борци

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија,...

Сојузот на спортови на Скопје ги додели наградите „13 Ноември“

Сојузот на спортови на Скопје, по повод Денот на ослободувањето на градот, додели награди во вкупно седум категории Дејан Георгиевски, освојувачот на сребрен медал на...

Специјализирана болница „13 Ноември“ го одбележа денот на старите лица

Денес во ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ беа одбележани 1-ви Октомври Денот на старите лица – дигитална вклученост на...

Доделени наградите „13 Ноември“ на град Скопје

Вчеравечер, во Филхармонијата, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, свечено им ги...

Доделени наградите „13 Ноември“

Во Националната опера и балет, синоќа, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот Петре Шилегов свечено им ги...

Шилегов: Никогаш да не згасне споменот за нашите ослободители

Делегации од земјава и од странство денеска положија цвеќиња пред Споменикот на ослободителите, на платото пред Владата, во чест на 13 Ноември – Денот...

Наративни приказни за Скопје во чест на 13 Ноември

Во чест на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на главниот град од фашистичката окупација пред 75 години, денеска во Музејот на македонската борба ќе...

Јас и мојот град

Во пресрет на 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје Под ова небо, под ова сонце во твоето срце се родив јас и растев среќна со...